AAA
Zespół Placówek Oświatowych w Tucznie
Uwaga! W związku z wysoką temperaturą powietrza od środy 12 czerwca do piątku 14 czerwca 2019 roku zajęcia lekcyjne będą do godziny 12.40. Jeden odwóz o godzinie 13.00 Przedszkole i świetlica czynne do godziny 16.00

Historia szkoły

Historia Zespołu Placówek Oświatowych w Tucznie rozpoczęła się w roku 1857 na mocy Recesu Uwłaszczeniowego wsi Tuczno z roku 1848.                                                        

Jednak w pełni udokumentowane dzieje naszej szkoły sięgają 28 lutego 1945 roku. Ci, którzy w 1945 roku postanowili odtworzyć w Tucznie szkołę podstawową (prowadzoną początkowo przez Teofila Szybowicza,) mieli tak naprawdę do dyspozycji jedynie wiarę w sens ponownego powołania do życia tej instytucji. Jak przekazuje najstarsza kronika szkoły – po wyparciu z ziem polskich niemieckiego okupanta, pracę w Tucznie rozpoczął pierwszy powojenny dyrektor – Stanisław Józef Lewandowski wraz z żoną Wandą. Zastali oni zdewastowany budynek pozbawiony sprzętów szkolnych i dokumentacji. Mimo wielu przeszkód, dzięki wsparciu mieszkańców Tuczna i okolicznych miejscowości, dnia 5 marca 1944 roku rozpoczęło naukę 135 dzieci. 11 marca 1945 roku ksiądz Reiter z Pakości odprawił uroczyste nabożeństwo i poświęcił szkołę.                              

Rok później – 27 czerwca 1946 roku – na rzecz szkoły został przekazany park i pałac rodziny Wichlińskich, który do dziś stanowi część szkoły.                                                       

Liczba uczniów uczęszczających do szkoły wTucznie z roku na rok rosła.

W roku 1977 rozpoczęto budowę nowej części szkoły, która została oddana do użytku w 1980 roku.

8 lat później – w roku 1988 – nastąpiło nadanie szkole imienia Tadeusza Kościuszki, który jest do dziś patronem szkoły podstawowej.                                                                       

W roku 2000, powołując Zespół Placówek Oświatowych, włączono do niego przedszkole.  Od roku 2009 w murach naszej szkoły uczą się również gimnazjaliści.                             

Dnia 23 października 2010 roku nastąpiło uroczyste oddanie hali gimnastycznej oraz poświęcenie sztandaru Zespołu Placówek Oświatowych w Tucznie.