UWAGA! Od stycznia 2020 roku obowiązuje nowy numer konta dotyczący przekazywania wpłat za wyżywienie i czesne w szkole i przedszkolu. ZPO Tuczno numer konta dochody: 81 8142 0007 0618 5774 2000 0004

Otwarcie muzeum

 15 czerwca 2012 roku

"Postanowiliśmy otworzyć w naszej szkole muzeum, by zebrać wspomnienia i zachować to, co warto ocalić od zapomnienia - mówiła w trakcie otwarcia Magdalena Krajewska, nauczycielka.

Wszystko zaczęło się od krótkiej rozmowy nieżyjącego już Wiesława Millera, wieloletniego działacza klubu Honorowych Dawców Krwi z Aleksandrą Deolecką-Geppert, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Tucznie. 

- Zapytał mnie, czy w szkole mógłby umieścić sztandar Honorowych Dawców Krwi. Wtedy pomyślałam sobie o tym, że najlepszym sposobem na to, aby zachować pamięć o Tucznie, w tym o cukrowni, będzie muzeum - wspomina Aleksandra Deolecka-Geppert. 

Nauczyciele napisali projekt "Tu moje miejsce, tu jest mój dom", na realizację którego otrzymali dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Zwieńczeniem współpracy nauczycieli i uczniów miało być utworzenie na strychu szkoły muzeum. Prace rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. 

Młodzież poszukiwała informacji dotyczących rodu Wichlińskich - rodziny, która zamieszkiwała w tutejszym pałacu i zarządzała miejscowością Tuczno w XIX wieku i do lat 40 XX wieku. 

- Zgłębiała również historię zlikwidowanej cukrowni, przeprowadzała badania okolicznej flory i fauny, a także brała udział w warsztatach teatralnych i fotograficznych - opowiada Magdalena Krajewska, nauczycielka szkoły. 

Mnóstwo ciekawych pamiątek i fotografii przekazała szkole Elżbieta Morawska, wnuczka Justyny i Lucjana Wichlińskich - ostatnich właścicieli majątku w Tucznie. 
Halina Wojnowska i Feliks Kryszak wystarali się o eksponaty dotyczące cukrowni. Zdobyli między innymi potężny, ponad stuletni krzyż, który wisiał na terenie zakładu nawet w czasach głębokiego PRL-u. 

Swoje pamiątki rodzinne przekazało muzeum także wielu innych mieszkańców Tuczna i okolic. Zapowiedzieli już, że doniosą kolejne. 

Muzeum podzielono na trzy części. W pierwszej znajdują się pamiątki dotyczące rodu Wichlińskich, a w drugiej - cukrowni oraz działających przy niej organizacji: straży pożarnej, klubu krwiodawców oraz klubu sportowego "Cukrownik". W trzeciej natomiast utworzono izbę kujawską zawierającą elementy charakterystyczne dla kujawskiej wsi z końca XIX wieku."

 źródło http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120616/INOWROCLAW01/120619229

foto https://www.facebook.com/media/set/?set=a.377121715679605.84098.111973535527759&type=1

Otwarcie muzeum