UWAGA! Od stycznia 2020 roku obowiązuje nowy numer konta dotyczący przekazywania wpłat za wyżywienie i czesne w szkole i przedszkolu. ZPO Tuczno numer konta dochody: 81 8142 0007 0618 5774 2000 0004

Digitalizacja muzeum

"

Muzeum, mieszczące się w budynku pałacu Zespołu Placówek Oświatowych w Tucznie, przystąpiło do digitalizacji swoich zbiorów. Placówce udało się nawiązać współpracę z Międzynarodowym Centrum Zarządzania Informacją z Torunia, które zajmuje się zbieraniem zasobów muzealnych i udostępnianiem ich w sieci za pośrednictwem Europeany – Europejskiej Biblioteki Cyfrowej.

Europeana rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku i  ma na celu zapewnienie szerokiego dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego.  Na początku istnienia Europeana dysponowała 2 milionami pozycji, w 2011 ich liczba przekraczała 19 milionów. Obecnie Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie Unii Europejskiej do promowania tegoż projektu i digitalizacji swoich zbiorów.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji ds. agendy cyfrowej, powiedziała: „Europa posiada prawdopodobnie największe na świecie dziedzictwo kulturowe. Jeżeli zaprzepaścimy możliwości, jakie oferuje digitalizacja, staniemy przed groźbą upadku kultury. Digitalizacja dorobku kulturowego pozwala Europejczykom na dostęp do niego bez wychodzenia z domu i stanowi cenne źródło treści dla edukacji, turystyki, animacji i gier oraz dla całej branży twórczej. Inwestycje w digitalizację stworzą nowe możliwości rozwoju przedsiębiorstw i nowe miejsca pracy.”

Polski projekt EuropeanaPhotography to 36-miesięczny projekt, który ma na celu przygotowanie ponad 500 tysięcy fotografii i wzbogacenie nimi Europejskiej Biblioteki Cyfrowej - Europeany. Zdjęcia muszą pochodzić ze stulecia poprzedzającego wybuch II wojny światowej (1939 r.). Zostają one starannie wybrane na podstawie ich walorów artystycznych, wartości historycznych i dokumentacyjnych. Jak wynika z informacji przekazanych przez Centrum w projekcie EuropeanaPhotography uczestniczy 18 partnerów, w tym 6 należących do sektora prywatnego (Alinari, Topfoto, Imagno, Parisienne de Photographie, Polfoto, United-Archives), 3 instytucje publiczne (Istituto Centrale Catalogo Unico, Generalitat de Catalunya, Centre de Recerca i Difusió de la Imatge), 4 muzea (Arbeidermuseet w Kopenhadze, Instytut Teatralny z Bratysławy, Muzea Łotewskie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie), 4 uniwersytety i stowarzyszenia (NALIS, ICIMSS, Uniwersytet Techniczny w Atenach, Uniwersytet Katolicki w Leuven). Nad wdrażaniem projektu czuwają również Królewskie Muzea Historyczne i Sztuki (kwestie wielojęzyczności), Uniwersytet Techniczny w Atenach (technologia przesyłania danych do Europeany) i Promoter (procedury związane z kontrolą jakości i koordynacja między partnerami).

Niebawem na stronie www.europeana.eu pojawią się zasoby tuczeńskiego muzeum dotyczące niezwykle ciekawej historii rodu Wichlińskich i Tuczna. W planie jest również pogłębienie współpracy z  Międzynarodowym Centrum Zarządzania Informacją i realizacja kilku nowych, muzealnych pomysłów. Europejską promocją zbiorów muzeum w Tucznie zajmują się Magdalena Krajewska i Monika Bogacz.

Informujemy również, że istnieje możliwość zamieszczenia w Bibliotece  Europeana prywatnych, rodzinnych kolekcji fotografii.

Zbiory muzeum w Tucznie można oglądać „na żywo” codziennie w godzinach pracy szkoły."

źródło http://www.zlotnikikujawskie.pl/content.php?sid=eaa903e47e2aed977a27674f1668a34c&tr=cl&cms_id=909&p=